Nilüfer / Bursa / Türkiye
Pzt. - Cmt. : 09:00 - 19:00
Close
0224 441 43 39
Pzt. - Cmt. : 09:00 - 19:00

Yangın Alarm Sistemi Nedir?

Yangın Alarm Sistemi Nedir?

Yangın alarm sistemleri olası bir yangın durumunda alev, duman ve ısı dedektörleri gibi algılama ekipmanlarıyla olayın gerekli yerlere bildirimini sağlayan sistemlerdir. Algıladığı yangın durumunun tespitinden hemen sonra ilk önce bağlı bulunduğu yangın algılama merkezine ve ihbar paneline ileten yangın alarm sistemleri, daha sonraki aşamada ilgili birimlerin haberdar edilmesini sağlayarak yangına müdahale olanağı sağlamaktadır.

Yangın alarmlarının bir başka fonksiyonu da, yangın oluşumundan hemen sonra yangın tehlikesini daha da büyütecek olan elektrik ve gaz gibi sistemleri devre dışı bırakmak suretiyle, yangının oluştuğu mekândan yapılacak olan tahliyenin daha kısa sürede ve daha az risk altında yapılmasına temel teşkil eder. Birbirinden farklı amaçlara yönelik olarak farklı algılama unsurlarıyla her uygulamaya özel çözümlerin üretilmesini mümkün kılan yangın alarm sistemleri,
 Ev
 Ofis
 Fabrikalar
 Sanayi kuruluşları
 Hastaneler
 Okullar
 Oteller
 Yurtlar
 Alışveriş merkezleri gibi hayatın her alanında kullanılmaktadır.

Yangın alarm sitemlerinin ana amacı, olası bir yangın durumunda can ve mal kayıplarının önlenmesini, sağlayacak müdahalelerin en erken zamanda yapılabilmesini sağlamaktır.

Yangın alarm sistemleri dedektör, butonlar, siren veya flaşör gibi elemanların oluşturduğu bir paneldir. Yangın algılama ve ihbar aşamalarını bu elemanlar sayesinde yerine getiren sistem, herhangi bir yangın durumunda elemanların aktifleşmesini sağlayarak uyarı görevini yerine getirmektedir. Yangın alarm sistemleri konvansiyonel ve adresli olmak üzere iki farklı biçimde kurgulanır.

Akıllı Ev Sistemleri Kamera Güvenlik Sistemleri